Startinis penketas
Narys žaidėjų neturi
Paskutiniai forumo pranešimai
Lapkričio 13 2010 23:12:11 - Eiti į žinutės vietą
pirmiausia viskas remiasi ne i svori ar dar ka, o i AMZIU, kiek tau metu.

Lapkričio 07 2010 10:07:40 - Eiti į žinutės vietą
14 metu pirmoj pusej. 188cm buvo tada.

Lapkričio 06 2010 12:09:21 - Eiti į žinutės vietą
akivaizdu, kad jie taves nelaiko geru zaideju smiley buk geresnis smiley

Lapkričio 06 2010 11:00:01 - Eiti į žinutės vietą
arba issiskyre smiley

Liepos 31 2010 12:29:45 - Eiti į žinutės vietą
tai pasiusk ja ir toliau klausykis, totali nesamone! smiley smiley

Nesvarbu, kas mūsų laukia - varžybos, vaidinimas, koncertas, pranešimo pristatymas konferencijoje ar padalinio veiklos rezultatų pristatymas susirinkime, visuomet jaudinamės ir norime, kad mums kuo geriau pavyktų. Tačiau dažnai įvykiai susiklosto ne visai taip, kaip tikėjomės, ir mums iškyla įvairių kliūčių. Šiame straipsnyje pamėginsiu aptarti keletą galimų situacijų prieš sporto varžybas.

Iš karto įspėju, nesitikėkite „gatavų atsakymų“! Kiekviena situacija savita ir jūs patys turėtumėte ieškoti, kas jums padeda įveikti iškylančias kliūtis. Tačiau šiame straipsnyje galbūt rasite pasiūlymų, kurie jums tiks. Išmėginkite juos ir parašykite mums, kaip jums sekėsi, kurie pasiūlymai pasirodė naudingi, kurie – visiškai nieko verti, ką būtų galima daryti kitaip. Beje, gali būti ir taip, kad skaitydami šį tekstą, nerasite nieko, ką galėtumėte pritaikyti sau – papasakokite, su kokiais sunkumais, ruošdamiesi varžyboms, susiduriate jūs ir kaip juos sprendžiate. Galbūt jūsų pateikti variantai pravers kitiems sportininkams, o jūs pritaikysite sau kažką iš to, ką pateiks kiti. Kurkime šį straipsnį drauge!

Pagrindinis dalykas sutrukdantis gerai pasirodyti varžybose paprastai būna tai, kad nepavyko tinkamai nusiteikti. Jūs ateinate į startą, o mintys laksto kažkur kitur arba jaudinatės ir mintyse jau dalyvaujate varžybose, arba „tingite“ plaukti, bėgti, šokti, arba dar kažkas, bet tai visiškai neprimena parengties būsenos, kai jaučiatės pasiruošę ir norintys varžytis, kai jaučiatės tvirtai ir ryžtingai.

Mano nuomone, vienas svarbiausių priešstartinės būsenos aspektų – jausmas, kad esu pasiruošęs/-usi. Tai reiškia, jog jaučiuosi tvirtai, žinau, ką ir kaip daryti, tikiu, kad man pavyks sėkmingai įgyvendinti sau išsikeltus uždavinius. Tai nereiškia, kad esu visiškai abejingas, – atvikščiai, galiu jausti šiokį tokį priešstartinį jaudulį, bet jis man netrukdo. Greičiau priešingai – leidžia mobilizuotis, susikaupti, pasirengti veikti.

Prisiminkite - varžybos prasideda ne tuomet, kai duodamas starto signalas! Jos prasideda kiek anksčiau (10-15 minučių, o kartais ir valanda iki starto). Jau į startą reikia ateiti susikaupusiam, nusiteikusiam, kitaip sakant, pasiruošusiam! Nelaukite paskutinės minutės – pasiruoškite startui iš anksto!

Tam, kad prasidedant varžyboms jaustumėmės pasiruošę, turime padaryti keletą dalykų:

pilnai išnaudoti treniruočių laiką. Prieš startą tvirčiau jausis tas sportininkas, kuris žinos, kad išnaudojo visą treniruočių laiką, kad sąžiningai tobulino rungties techniką, kad gerino savo fizines savybes – jis geriau žino, ko iš savęs gali tikėtis, ką gali padaryti ir kaip daryti. Ir atvirkščiai, sportininkas, kuris praleidžia treniruotes arba mieliau bendrauja su draugais nei atlieka fizinius pratimus, eidamas į startą susiduria su didesnėmis kliūtimis – jis kelia sau aukštus tikslus, tačiau kartu abejoja, ar jam pavyks juos pasiekti, jis nežino, ko gali tikėtis iš savęs ir visa tai didina jaudulį.
pasirūpinti organizaciniais klausimais. Daug geriau jaučiasi prieš startą tas sportininkas, kuris žino, kada ir kur jam reikės varžytis (starto laiką ir pvz., bėgimo takelio numerį), kuris iš anksto patikrina, ar pasiėmė visą reikiamą aprangą, sportinę ir pagalbinę įrangą bei reikmenis (pvz., tušinuką dalyvio kortelei pildyti, sportinį kostiumą, starto numerį). Tokiam sportininkui netenka švaistyti energijos lakstant ir mėginant rasti savo vietą starte arba vėluoti į startą, nes teko ieškoti, kas galėtų paskolinti tušinuką, arba kas paims iš teisėjų jo starto numerį, arba dėl nežinojimo, kada bus startas. Visi šie veiksmai „išmuša iš vėžių“, išnaudoja daug energijos ir trukdo pasiruošti startui.
nusiteikti. Kitaip sakant, pasiekti „pasiruošimo būseną“, jausmą, kai jaučiuosi pasiruošęs veikti, startuoti. Ties šiuo aspektu šiek tiek stabtelėsiu ir panagrinėsiu jį plačiau.
Sportininkai dažnai daro keletą klaidų:

Vengia galvoti apie varžybas, nes baiminasi, kad pradėjus galvoti "sukils jaudulys" ir nuo galvojimo dar labiau sustiprės.

Svarbu yra ne tai, ar galvojate apie varžybas, ar ne, o tai - ką galvojate ir kiek galvojate. Mokykitės kontroliuoti savo mintis!!! Jaudulys, „mandražas“, baimė paprastai kyla ne todėl, kad galvojate apie būsimas varžybas, o todėl, kad galvojate apie galimas nesėkmes. Atsiranda neatitikimas tarp „aš noriu... [laimėti/ užimti X vietą/ įveikti X varžovą...]“ ir „tikiu, kad galiu tai padaryti“. Šios abejonės retai būna įvardinamos konkrečiai. Tiesiog būna „baisu!“, daužosi širdis, įsitempia visas kūnas, norisi į tualetą, pykina ir pan. Jeigu įsitraukiate į tokį galvojimą ir baimes apie būsimas varžybas, leidžiate, kad šios emocijos jus užvaldytų ir nebandote su jomis susitvarkyti, aišku, kad priešvaržybinis jaudulys didėja.

Išmėginkite štai ką:

Užduokite sau klausimą – „ko konkrečiai aš bijau?“. Atsakymai gali būti įvairūs – pavyzdžiui, pralaimėti, nepakilti iki X vietos, pralaimėti X varžovui, nepatekti į rinktinę/ komandą, nevažiuoti į X varžybas, nepateisinti trenerio, tėvų ar draugų lūkesčių (jie iš manęs kažko tikisi, o aš abejoju, kad man pavyks tai pasiekti).

Pastebėsite, kad šiose jūsų baimėse atsispindi tikslai – jūs baiminatės neįgyvendinti to, ko siekiate.

paieškokite kontrargumentų – pagrįskite, kodėl jūsų baimės neišsipildys. Kadangi baimė atsirado iš minties „man nepavyks įgyvendinti...“, pamėginkite pasitelkti logiką ir įvardinkite sau, kokios yra jūsų stipriosios savybės, ką jūs mokate, galite – visa, kas gali padėti jums pasiekti savo tikslus. Pavyzdžiui, „aš niekaip neužimsiu prizinės vietos, čia susirinko tokie stiprūs varžovai... ne, man reiktų aplenkti tą ir tą, ir tą... o jie tokie stiprūs...“ STOP! Priminkite sau: „O kodėl gi ne? Aš sąžiningai ir daug treniravausi. Aš tikrai gerai pasiruošęs. Per kontrolines varžybas jie mane aplenkė vos keliom milisekundėm. Bet šiandien aš tikrai esu pajėgus pats juos aplenkti“. Tokios mintys, nors ir negarantuoja sėkmės varžybose, bet tikrai mažina baimes, išankstinį nusistatymą neįgyvendinti savo tikslų ir tuo pačiu nesėkmės galimybę.
įvardinkite sau, ką konkrečiai turite padaryti varžybų metu: „kokie mano uždaviniai?“. Prisiminkite, baimės atsiranda dėl neatitikimo tarp „aš noriu“ ir „tikiu, kad galiu“. Kai konkrečiai įsivardinate sau, ką ir kaip turite padaryti – akcentuodami teisingą judesių techniką (kaip atlikti šuolį, metimą, šūvį, kaip bėgti, plaukti, irkluoti ir t.t.) bei varžybų strategiją, sustiprinate „tikiu, kad galiu“ pusę. Paprastai, kai savęs klausiate: „ar aš galiu laimėti?“, kyla abejonė. Tačiau, kai klausiate savęs, ar aš galiu atlikti gerą šūvį, šuolį, metimą, ar aš galiu nubėgti/ nuplaukti distanciją per tam tikrą laiką, atsakymas būna daug tvirtesnis „taip“.
po to, kai sau įvardinate, ką ir kaip turite atlikti, įsivaizduokite, pamatykite save tai atliekant varžybinėje situacijoje. Mintyse pamatykite, kaip jūs bėgate/ irkluojate/ plaukiate, atliekate šuolį į tolį, metate diską, atliekate šūvį ir t.t. – pamatykite save teisingai, techniškai atliekančius judesius, įgyvendinančius savo strategiją. Mintyse sukurkite ne tik veiksmų atlikimą, bet ir savo būseną – įsivaizduokite save taip nusiteikusį, susikaupusį, kaip norėtumėte būti varžybų metu. Jei baiminatės kažkokių sudėtingų situacijų, kurios gali kilti varžybų metu (pvz., suges įranga, žiūrovai bus priešiškai nusiteikę, nepavyks pirmasis bandymas), pamatykite save įveikiantį tas sudėtingas situacijas (apgalvokite galimus veiksmus, įsivaizduokite save išlaikantį susikaupimą).
Skirkite sau šiek tiek laiko prieš startą (kažkam reiks 2 minučių, o kažkam 30). Žinoma, jūs galite juokauti su draugais, žaisti, kvailioti, tačiau tuomet didelė tikimybė, kad į startą ateisite nepasiruošę. Kita galimybė – pabūti šiek tiek vienam (tam puikiausiai tinka pramankšta!) – galbūt dar kartą apgalvoti, varžybų strategiją ir užduotis, ką ir kaip atlikti, galbūt patikrinti, ar pasiėmėte visus reikmenis, galbūt pasivaikščioti ir nukreipti mintis kažkur kitur. Tai padeda susikaupti, tarsi sutelkti energiją, kurią paskui naudosite varžybų metu. Kai prieš startą daug lakstote ir juokaujate, jūs tarsi švaistote energiją visomis kryptimis ir, aišku, jums sunku susikaupti starto metu.

Pabūti vienam gali reikšti, kad jūs iš tiesų liekate vienas persirengimo kambaryje, išeinate pasivaikščioti arba vienas darote pramankštą. Bet jūs taip pat galite likti šalia kitų sportininkų, tiesiog šiek tiek nuo jų atsiriboti, nereaguoti į jų juokelius, neįsitraukti į pokalbį. Tai gali skambėti, kaip „atsiskyrimas“ nuo kitų, bet iš tikro taip nėra. Prisiminkite, kad jūs puikiausiai galite būti ir dūkti kartu visą likusį laiką – o tos kelios minutės prieš startą – jūsų pasiruošimo varžyboms dalis.

Kad susikauptų ir pasiektų norimą priešstartinę parengties būseną, kai kurie sportininkai naudoja priešstartinius ritualus – tam tikrą veiksmų seką, kuri kartojama prieš kiekvieną startą. Nors ritualai kažkuo panašūs į prietarus, iš tikro nėra tas pats, nes jie yra savotiška "psichologinė pramankšta", pasiruošimas ir nusiteikimas varžytis.

Nuolatos galvoja apie būsimas varžybas ir „perdega“. Tai antrasis kraštutinumas. Visiškai negalvoti apie būsimas varžybas – negerai, tačiau nuolatos apie jas galvoti, taip pat nepatartina. Kai šimtą kartų mintyse „peržiūrite filmą“ apie tai, kaip dalyvaujate varžybose, jūs tarsi iš tiesų jose dalyvaujate. Išnaudojate varžyboms skirtą energiją ir, atėję į startą, jau nebegalite varžytis, nes esate išsekę.

Mokykitės stabdyti save – kai tik pastebite, kad galvojate apie varžybas, imkite galvoti apie kažką kitą: laisvalaikį, pomėgius, draugus, mokyklą, universitetą, darbą... ką tik norite, tačiau ne varžybas! Kartais gali būti sunku nebegalvoti apie varžybas, pasitelkite savo vidinį balsą, pasakykite sau: "Na, viskas, užteks, apie varžybas jau pagalvojai, apgalvojai viską, ką reikia, pasiruošei, šiuo metu daugiau nieko negali padaryti, nieko negali pakeisti, tiesiog pailsėk."

Užsiimkite kokia nors veikla. Pasirinkite tokią veiklą, kuri jums būtų išties įdomi. Jei renkatės knygą, imkite tokią, kuri jus įtrauktų. Jei pasiimsite skaityti knygą, kurią uždavė mokykloje ar reikia perskaityti egzaminui, tačiau ji jūsų nedomina, labai tikėtina, kad mintys nuolatos pabėgs nuo tos knygos ir grįš prie varžybų. Jei susitinkate su draugais, susitikite su tais, kurie kartu nesportuoja, užsiimkite veikla, nesusijusia su sportu.

Gali būti taip, kad mintys apie būsimas varžybas neleidžia užmigti varžybų išvakarėse. Kuo labiau sakote sau: „negalvok apie varžybas“, „miegok!“, tuo labiau tos mintys lenda į galvą ir trukdo miegoti.

prisiminkite, jog sakydami sau „negalvok apie oranžinę beždžionę“, būtina apie ją galvosite. Sakydami sau “negalvok apie varžybas“, galvosite būtent apie jas! Todėl būkite gudresni, vietoj to, kad liepiate sau negalvoti apie kažką, ramiai nukreipkite mintis į kitus dalykus (pvz., mėlyną beždžionę). Kai mintys grįžta prie varžybų, pasakykite sau, kad apie varžybas jau pakankamai pagalvojote, jau visus variantus apsvarstėte, užteks, dabar geriau galvoti apie kažką kita.
galite pamėginti mintyse nukeliauti į kokią nors vietą ar laiką, kai jautėtės gerai – galbūt tai buvo vasaros atostogos, kurias leidote prie jūros, o gal žiema, kai slidinėjote kalnuose, o gal vasara kaime ir maudynės ežere. Prisiminkite tą vietą ir laiką arba kurkite būsimų atostogų planus. Tiesiog leiskite savo vaizduotei ir mintims žaisti, kurti įvairius raminančius ir smagiai nuteikiančius vaizdus bei situacijas.
Kadangi kalbame apie nusiteikimą varžytis, paminėsiu dar kelis, mano nuomone, svarbius dalykus. Kartais baimė ar jaudulys prieš varžybas pasireiškia nenoru dalyvauti, nenoru varžytis. Ima atrodyti, kad „man to visai nereikia“, „nenoriu“. Tačiau iš tiesų už to nenoro slypi noras gerai pasirodyti, sudalyvauti ir kartu kyla didelė abejonė, ar man pavyks tai padaryti. Kai suprantate, kad tas nenoras iš tikro kyla dėl baimės, su savo baimėmis galite susitvarkyti! Blogiau, kai to nesuprantate – tuomet galite „atsitraukti“, visai nedalyvauti varžybose ar neįdėti visų pastangų ir tuo metu iš tikro bus geriau. Tačiau vėliau prisimindami tokias varžybas, graušite save galvodami apie tai, kad pražiopsojote puikią progą. Todėl kaskart, kai jaučiate, jog nenorite dalyvauti varžybose, paklauskite savęs, kas sukelia tą nenorą! Ar iš tikro tai nuovargis, užimtumas (laiko stoka) ar kitos priežastys, o gal tai tiesiog priešvaržybinis jauduliukas?


Kitas sunkumas, su kuriuo dažnai susiduria sportininkai – „svetimos sienos“. Savo mieste, savo salėje, savo baseine visuomet, atrodo, varžytis yra lengviau. Tačiau jūs galite „prisijaukinti“ ir svetimas sienas. Atvykę į kitą miestą, jei tik yra galimybė, ateikite į vietą, kur vyks varžybos kiek anksčiau – apsidairykite, pamatykite, kaip viskas atrodo. Įsivaizduokite, kaip jums teks plaukti tame baseine, bėgti tame stadione, šauti toje šaudykloje – pamatykite visa tai mintyse ir kartu apgalvokite, su kokiais sunkumais galite susidurti ir kaip juos įveikti. Susidraugaukite su „svetimomis sienomis“!

Na ir pabaigai - klausykitės muzikos! Muzika gali padėti nusiraminti, gali padėti susikaupti, gali padėti "užsivesti". Pavyzdžiui, jūs galite pasiklausyti raminančios muzikos varžybų išvakarėse, ji padės ir užmigti. O ryte ar prieš startą, pasiklausykite "aktyvios", "energingos" muzikos, kuri jus "užvestų". Jei yra galimybė, galite muzikos klausytis ir prieš startą. Klausydamiesi atkreipkite dėmesį, kaip jus veikia vieni ir kiti muzikos kūriniai. Taip pamažu galėsite susidaryti sau muzikinių kūrinių kolekciją - kas nuramina, o kas mobilizuoja, kas padeda susikaupti, o kas išblaško dėmesį. Be to, nepamirškite savo kolekcijos kartais atnaujinti!

Saltinis: www.sportopsi.com

Paskutiniai aktyvūs forumo pranešimai
Tema Atsakymai Paskutinis pranešimas
Svoriai ant koju 85 mklt 24-06-2019 17:15
Teisėjų kursai 16 rembis_s 13-10-2016 13:08
kamuoliai 0 Wader 11-05-2016 11:24
Krepšinio turnyrai 114 bryant_kobe_bryant 25-04-2016 20:13
Šaltos ir prakaituotos rank... 0 zalgirietiss 28-11-2015 13:44
Del ugio 1 zaidejas166 19-11-2015 19:50
ugis 0 Paulys1997 14-11-2015 18:21
ARTŪRO LEŠČINSKO ŠUOLIO PRO... 212 klaudixsab 30-10-2015 19:59
AIR ALERT III treniruotė 3420 Bronius 19-04-2015 14:11
ar krepsininkas.net komanda... 1 Laisvydas 17-04-2015 13:05
Shop: Naujos prekės ir pasi... 93 Laisvydas 09-04-2015 13:44
Osgood-Schlatter 16 LukasVa 03-03-2015 08:56
Skauda nugarą apačioje 1 Nerd 01-03-2015 12:48
Bateliai iš aliexpress.com 0 DRose 18-02-2015 20:37
Šlateris ir šuolio programa 3 DRose 18-02-2015 20:35
Ball control unique pirštinės 0 mazvix022 18-02-2015 18:08
Mėgstamiausias sportininkas 88 eFektas 16-02-2015 11:38
Air Alert 3 ar Lesčinsko pr... 2 eFektas 16-02-2015 11:36
Kaip uzsidirbti pinigu? 9 eFektas 16-02-2015 11:34
Parduodu KOBE 8 batus 0 robertele14 28-01-2015 19:56
Narių prisistatymas 288 JustasNBA 19-01-2015 22:29
Sportinis krepšys` 0 TomasLTU 25-12-2014 20:48
Sprogstamoji jega 7 Juock3 30-11-2014 11:46
Parduodu naujus krepsinio b... 0 Shelmis 30-10-2014 20:24
NBA 2K15 10 orlandas 28-10-2014 15:21
Treniruotis Klaipedoje 0 LEGENDA 19-10-2014 19:39
Knyga 3 Nerd 28-09-2014 22:23
Ūgis 7 mazvix022 19-09-2014 20:47
Lažybos iš kreditų 1870 denver 27-08-2014 23:07
Krepšinio mokyklos Jurbarke 2 Rengar 24-08-2014 18:42
avataro ikelimo problema 4 eFektas 22-08-2014 10:32
Ar yra kas nors pirkę iš ši... 7 IceMind 14-08-2014 13:17
Nike Zoom Hyperfuse 2013 8 smile 13-08-2014 22:04
del telefonu 13 Martis28 09-08-2014 17:21
Sportbačiai 35 orke222 07-08-2014 17:03
Metimas 9 parazitas36 07-08-2014 12:55
Plaukų stilius 8 Nerd 31-07-2014 22:26
Uzsakymas is Nike 0 LEGENDA 30-07-2014 00:48
Dėl kamuolio sukimosi 6 mazvix022 29-07-2014 11:11
Mažas šuolis 9 mazvix022 27-07-2014 01:01
Nike dual fusion BB2 ar Nik... 1 Neo2dunk 26-07-2014 17:00
NBA FA SIGN & TRADES 6 Paulys1997 24-07-2014 11:34
Pigūs kedai 4 leadmino 23-07-2014 13:29
Krepsininkas.net taryba 14 smile 20-07-2014 15:44
Krepšinio turnyras 0 martynius 18-07-2014 15:07
Krepšinio stovykla 0 MG33 18-07-2014 10:42
Adidas Rose 4.0 ar Adidas C... 0 KaSioRas16 16-07-2014 13:11
Foto konkursas: Mano krepši... 5 leadmino 14-07-2014 11:28
Lietuvos rinktinė 2014 4 rembis_s 10-07-2014 19:53
Kaip per savaitę atsigauti ... 4 Juock3 10-07-2014 19:35
Tapk fanu!
Informacija norintiems tobulėti
Krepšininkų rengimas

Krepšinio pozicijos

Krepšinio deriniai

Krepšinio mokyklos
Prisijungti
  Prisijungimo Zona

Vartotojas

Slaptažodis
Registruotis
Vartotojų tinkle
Prisijungusių svečių: 2
Prisijungusių narių nėra

Registruoti nariai: 7,067
Naujausias narys: mitynas